Bayramda Dinlenemeyen Sağlıkçıların Mesai Ücreti, Fazla Mesaisinden 2,74 Kat Fazla!

25.06.2023 - Pazar 23:37
hemşire

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SA-HA DER) sağlık meslek çalışanlarının normal mesai ücretinin, fazla mesai ücretlerinden 2,74 kat daha değerli olduğuna yönelik açıklamada bulundu. SA-HA DER Sosyal İşler Sekreteri Abdurrahman Aktürk tarafından yapılan çalışma normal mesai ve fazla mesai ücretleri arasındaki dengesizliği ortaya çıkartıyor.

Açıklamada, “4857 sayılı iş kanununa göre bir saatlik fazla çalışma ücreti işçinin normalde aldığı saat ücretinin üzerine bu ücretin yarısının eklenmesi suretiyle ödenir. Buradan yola çıkılarak fazla mesai yapan bir işçinin aldığı normal ücretin üzerine %50 fazla verilerek fazla mesai ücreti tahsis edilir. Gece gündüz, hafta sonu bayram demeden görevinin başında olan sağlık emekçileri için ise durum böyle değil” vurgusu yapıldı. SA-HA DER, en yıpratıcı meslekler arasında yer alan sağlık emekçilileri grubunda bir servis hemşiresinin saatlik fazla mesai ücretinin 38,73 TL olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: “Şu anda bir servis hemşiresinin bir aylık kazancı maksimum 17 bin liraDır. Bu hemşire arkadaşlarımızın normal mesai ücreti yaklaşık olarak 106,25 liraya denk gelir. Hesaplama yöntemi: haftalık 40 saat çalışma süresi baz alındığında 4 hafta için 160 saat çalışma üzerinden 106,25 tl/saat elde edilmiş olur. 17000 Haftalık 40 saat, ayda 160 saat 17000/160=106,2”

Dünyada Örneği Yok!

“Görüldüğü üzere fazla mesai yapan bir hemşirenin kazancı 2,74 kat daha düşük ücretle ödenir” diyen SA-HA DER, “Yanlış duymadınız evinden ayrı kalan, gece demeden gündüz demeden alın teri döken bu hemşirenin saat başı fazla mesai ücreti normal mesaisini yaparken ki kazancından 2,74 kat daha düşük durumdadır. Dünyada örneği olmayan ve taraf olduğumuz uluslararası çalışma sözleşmelerine aykırı olan bu uygulama ile doktoru hemşiresi laborantı tüm sağlık meslek çalışanları geçim derdi ile fazla çalışmaya itilirken karşılığında ise çok çok daha az ücretlendirme yapılıyor. Durumun bir önce düzeltilmesi gerekmektedir” dedi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

KAYNAK: www.bsha.com.tr

YORUM YAZ