Gözaltına Alınan Meslektaşlarımızı Serbest Bırakın!

10.06.2023 - Cumartesi 02:37
ito

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, bugün sabah erken saatlerde göz hastalıkları uzmanı hekimlerin evlerinden gözaltına alınması nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Hekimlerin avukatları ile yapılan görüşmede çeşitli özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimler hakkında, “usulsüz işlemler yapılmak suretiyle SGK’yı zarara uğratmak” iddiasıyla soruşturma bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Basın açıklamasında şu bilgiler yer aldı: “Bu kapsamda hekimlerin daha önce ifadelerinin alındığı, soruşturmanın sonucunu beklerken bugün anlam verilemeyen bir şekilde gözaltı işleminin yapıldığı, önceki yıllarda edindikleri dosyada şimdi “gizlilik” kararı verildiği, soruşturma savcısının görüşmeyi kabul etmediği ve gözaltı süresinin pazartesi gününe kadar uzayacağı bilgisine ulaşıldığı belirtildi.

Gizli Olan Soruşturmada Basına Açıklama Yapılmış

İstanbul Tabip Odası basın açıklamasında, “Bir süre sonra ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün basın kuruluşlarına açıklama yaptığını gördük. Avukatlara “gizli” olan soruşturma dosyası hakkında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından basına açıklama yapılmasını hayretle karşıladığımızı belirtmek isteriz. Bu açıklama üzerine, konuyla ilgili edindiğimiz bilgileri kamuoyu ile paylaşma gereği duyuyoruz” denildi. 

Şüpheli Hekimler Hakkında Olumsuz Aldı Yaratılmaktadır

İstanbul Tabip Odası, emniyet tarafından basına yapılan içeriği kamuoyuyla paylaşarak şu açıklamada bulundu: “Şüpheli olarak gösterilen hekimler hakkında olumsuz algı yaratılmak istendiğini gösteriyor. Nitekim açıklamada; aralarında 29 hekim, 2 hastane yöneticisi olmak üzere toplam 40 kişiye “eş zamanlı operasyon düzenlendiği”, bu kişilerce “astronomik rakamlarda göz ameliyatının yapılmadığı halde yapılmış gibi kayıt oluşturularak masrafların SGK Başkanlığına fatura edildiği, güncel enflasyon değeriyle yaklaşık 63 milyon lira kamu zararına sebep olunduğu” iddia ediliyor.”

Büyük Bir Şebeke Çökertilmiş Gibi Lanse Edilmesi Kabul Edilemez

İstanbul Tabip Odası konuyla ilgili olarak taraflarına ulaşan belgelerden, soruşturmanın 2016 yılında başladığı, gözaltına alınan hekimlerin beş farklı sağlık kuruluşunda farklı tarihlerde çalıştıkları, neredeyse tümünün aynı suçlama konusunda önceki yıllarda ifade verdiği, SGK’nın inceleme raporlarının da farklı yıllara ve dönemlere ait olduğunun görüldüğünü belirtti. Açıklamada, “Hal böyleyken, yıllar önce başlayan bir soruşturma dosyasında, inceleme raporları ve savcılık ifadeleri uzun zaman önce tamamlanmışken, yeni bir olay varmış gibi “eş zamanlı operasyon” adı altında hekimlerin sabah 6:00’da evlerinden gözaltına alınmalarını ve basına büyük bir “şebeke” çökertilmiş gibi lanse edilmelerini kabul edilemez buluyoruz” denildi.  

Soruşturma Usule Ve Adil Yargılama İlkesine Göre Yapılmalıdır

Çağrı üzerine savcılıkta hazır bulunabilecek hekimleri gözaltına alarak üç gün nezarethanede bekletmenin hukuki açıklamasının olmadığını belirten İstanbul Tabip Odası, “Meslektaşlarımız serbest bırakılmalı; haklarındaki soruşturma olması gereken usule ve adil yargılanma ilkesine göre yürütülmelidir” tepkisinde bulundu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

KAYNAK: www.bsha.com.tr

YORUM YAZ