Kolesterol Yüksekliği Tehlikeli Mi? - BSHA

18.07.2023 - Salı 14:47
Kolesterol Yüksekliği Tehlikeli Mi?

Kolesterol yüksekliği tehlikeli mi? Prof. Dr. Canan Karatay kolesterol hakkında bilgiler verdi.

Kolesterol yüksekliğinden korkulmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay, kolesterol düşüklüğünün daha tehlikeli olduğunu söyledi. Karatay, “Kelle paça yemekten korkmayacağız. Kolesterol düşürücü ilaç kullanmalı mıyım sorusuyla çok karşılaşıyorum. Tabii hekiminize sorarak buna karar verebilirsiniz. Yalnız kolesterol düşürücü ilaçların çok ciddi yan etkileri var.” uyarısında bulundu.

Kolesterol düşürücü ilaçların yan etkilerinin başında halsizlikle çok karşılaşıldığını ifade eden Prof. Dr. Karatay, “Kolesterol düşürücü ilaçlar kasları eritiyor ve kasları erittiği için böbrek bozukluğuna, böbrekten protein kaçağına sebep oluyor. İkincisi bağışıklık sistemini çökertiyor ve de kanserlerin çok artmasına neden oluyor.” diye konuştu.

Kolesterol Yüksekliği Tehlikeli Mi?
Kolesterol Yüksekliği Tehlikeli Mi?

Kolesterol Yüksekliği Değil Düşüklüğüne Dikkat Edin

Vücuttaki tüm hücrelerin zarında ana madde olarak kolesterol bulunmakta. Düştüğü zaman, hücrelerin işlevi bozulduğu zaman hastalıklar da ortaya çıkıyor. Nörodejeneratif hastalık denilen beyin ve sinir sistemi hastalıklarının çok önemli olduğunu vurgulayan Karatay, “Kolesterol ilaçları alzheimer, parkinson, MS ve ALS gibi birçok sinir hastalıklarına sebep oluyor. Çünkü sinir sistemimiz, beyin kolesterolle doludur. İyi çalışması için kolesterolün belli düzeylerde olması, düşük olmaması lazımdır. Sinir siteminin iletisini elektrik telleri gibi düşünürsek bunların izolasyonu, dış korumasını yapan kolesteroldür. Yani bir elektrik kordonu düşünün. O kordonun dışındaki kaplayıcı madde, vücutta kolesteroldür. Bu düşük, eksik, bozuk olduğu zaman sinir sisteminde iletiş sistemi bozuluyor.” açıkladı.

Çeşitli sinir hastalıkları, ellerde titremeler, ayaklarda kaşıntılar gibi sebeplere yol açan ilaçları hekiminize danışmadan bırakmamanız gerektiğinin altını çizen Karatay, “Kolesterolden korkmayın. Kelle paçadan hiç korkmayın. Tereyağından, yumurtadan korkmayın. Bunlar sinirlerimizi besler. Vücudumuzu güçlendirir, dinçleştirir ve gençleştirir.” ufak bir hatırlatmada bulundu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Kolesterol Yüksekliği Tehlikeli Mi?
Kolesterol Yüksekliği Tehlikeli Mi?

 

Kaynak: Karatay Sözü- KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ TEHLİKELİ Mİ? KOLESTEROL İLAÇLARI VÜCUTTA NASIL ETKİ EDİYOR?

KAYNAK: www.bsha.com.tr

YORUM YAZ