Tükenmişlik Sendromuna Karşı 7 Öneri!

22.07.2023 - Cumartesi 04:35
“Tükenmişlik sendromunda zihinsel bloklama yaşanıyor”

Tükenmişlik sendromu; fiziksel, zihinsel ve duygusal yorgunluğa yol açan yoğun stres durumudur. Özellikle son yıllarda birçok kişi tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalmaktadır. Stresli yaşam şartları, ağır iş yükü, tartışmalı ev yaşantısı, yoğun ev işi yapmak ve üzücü içerikleri takip etmek de tükenmişlik sendromuna yol açabilmektedir. Sürekli strese maruz kalıyor olmak sizi hızlıca tükenmişliğe sürüklüyor olabilir. Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Tükenmişlik sendromunun en yaygın belirtileri olarak yaşamdan zevk ve keyif alamamak, sürekli olumsuza odaklanmak, sıklıkla kendinizi mutsuz hissetmek, daha önce yapılan gündelik işleri dahi yapamamak, sürekli uyku hali, yoğun kaygı ve huzursuzluk ön planda dikkat çekmektedir.

 

Kendinizi Tükenmiş Hissetmemek İçin Yapılması Gerekenler

Kendinizi Tükenmiş Hissetmemek İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak sizi neyin yorgun, mutsuz, bitkin ve tükenmiş hissettirdiğini gerçekçi olarak keşfedin. Bu durum eşinizle yaşadığınız uyumsuzluklar, iş yaşantınızda ki ağır şartlar, maddi endişeleriniz, aile ile ilgili yaşadığınız sorunlar gibi örneklendirilebilir. Ardından keşfettiğiniz bu duruma yüklediğiniz anlamları analiz edin. Sürekli memnun etme, yetişmeye çalışmak ve kontrol etme ihtiyacı hissediyorsanız; mükemmeliyetçi bir çaba içerisindesiniz ve hızla tükeniyorsunuz demektir.

1- Kendi ihtiyaçlarınızı görmezden gelmeyin, kendinizi hatırlayın. Başkalarının ihtiyaçlarını gidermek istiyorsanız önce kendi ihtiyaçlarınızı gidermekle başlayın. 

2- Herkesi memnun etmeye odaklanmak yerine önce kendinizi memnun etmeye odaklanın.

3- Gündelik yaşantınızda her şeye yetişmeniz mümkün değildir. Yetişseniz dahi kendinizi unutmuş olursunuz.

4- İçinizden gelmeyen, sizi yoran ve üzen şeyleri yapmak zorunda değilsiniz, yeri geldiğinde hayır demelisiniz.

5- Gün içerisinde yapmanız gerekenleri bir liste yapın. Bu sayede onları takip etmeniz kolaylaşacaktır.

6- Kendinize günlük molalar tanıyın ve dinlenin. 

7- Kendinizi diğer insanlar ile kıyaslamayın çünkü yetersiz hissetmenize yol açabilir. 

 

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız
Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Unutmayın! Herkese ve her şeye yetişmeye çalışırken kendinize geç kalırsınız. Önce kendinize yetişin sonra zaten diğerlerine rahatlıkla yetişebilirsiniz. Emeğinizin, çabanızın kısacası sizin kıymetinizi bilen kişi sizi yormaz ancak kıymetinizi bilmeyen kişi sizi yorar. Ona da zaten ne yaparsanız yapın yetişemeyecek ve yaranamayacaksınız. Tükenmişlik sendromu, hayatın akışında kendi kendine geçebilen bir durum değildir. Tam aksine daha ciddi fiziksel veya psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bahsedilen belirtilerin bir çoğunun uzun bir süredir hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanından destek almanız sizin için yararlı olacaktır.”diye konuştu (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

KAYNAK: www.bsha.com.tr

YORUM YAZ